Domain & Hosting Hizmetleri

 Domain & Hosting Hizmetleri

Doğru ismi bularak, Güvenle bilgilerinizi barındırın!
Sizde internetin yaratıcı dünyası ile tanışın...

Domain nedir, nasıl çalışır ?
İnternet üzerinde kullanılan Domain ( alanadı ) ‘ler IP ( İnternet Protokol ) numaralarına ulaşmak için kullanılan bir isimlendirme sistemidir. İnternet üzerinden makineler birbirlerini IP dediğimiz numaralar sayesinde bulabilmektedir. (örn. www.zemta.com için ip adresi 89.107.xxx.xx.) IP adreslerinin hatırlanması ve kullanılması zor olduğu için bunun yerine kullanılması daha kolay olan isimlendirme sistemi (Domain sistemi ) getirilmiştir.

www.turkiye.com.tr alanadı açılımı şu şekilde olmaktadır .tr ülke kodu (iki harfli ülke kodu listesine buradan ulaşabilirsiniz)

  • .com ticari kullanım olduğunu bildirir üst düzey Domain takısı (TLD) .turkiye Domain adı www alt Domain (subDomain)
  • Ülkelere verilmiş olan takılarının , örneğin türkiye için .tr takısının yönetimi o ülkedeki bir kuruma verilmektedir. Türkiyede bu ODTÜ bünyesindeki NİC.TR dir. Bu kurum .tr ile biten isimler üzerinde her türlü yetkiye sahiptir. Bu takı öncesinde kullanılacak TLD ‘ler ülkelerin tercihlerine bırakılmıştır. Türkiyede kullanılmakta olan .name.tr takısı kullanıldığı gibi bu kurum isterse .isim.tr şeklinde de isimler türeterek bunlarıda kullanabilir. *USA’da ülke kodu kullanılmamaktadır.Bunun yerine yine hepimizin tercih ettiği uluslararası TLD’ler kullanılmaktadır. (.com .net .org gibi )

 


 

Hosting nedir?
Hosting (aynı zamanda web hosting, barındırma ve web hosting olarak da adlandırılmaktadır), bir ya da daha fazla web sayfasının ilgili tüm materyallerinin (sayfalar, resimler, kodlar, flash dosyalar vs.) barındırılması, yayınlanması ve korunmasını sağlama işine verilen global bir isimdir.

Burada asıl önem teşkil eden konu ne kadar büyük alana sahip olup olmadığınız değil, ilgili hosting hizmetinin ne kadar hızlı olup olmadığıdır.

Bir web sayfasını muhakkak kendi imkanlarınızla da barındırabilirsiniz ancak bu oldukça pahalıya mal olacaktır. Birçok servis sağlayıcı yüksek kapasitede bağlantılar sunmaktadır ve bunlar günümüzde oldukça pahalıdır, birçok müşteri tarafından kullanılan bir sunucu yüksek maliyet yerine daha uygun fiyatlarda web sayfalarınız barındırılabilir.

Bazı servis sağlayıcılar sunucu barındırma (co-location), sanal sunucu (vps ya da virtual server) hizmetleri de sunmaktadır. Bu konulara da ilerleyen zamanlarda detaylı yazıları web sayfamızda bulacaksınız…

Kendimize ait hosting  bilgileri;
Zemta Bilişim olarak, şuan mevcutta bulunan LINUX tabanlı özel sunucumuz ile hizmet vermekteyiz. Vermiş olduğumuz hosting hizmetlerimizin dışarıya ücretli olarak satışı bulunmamaktadır. Sunucularımız da sadece kendi müşterilerimize ait web siteleri barındırılmakta olup, maksimum derece de güvenlik sağlanmaktadır. Kendi sunucularımız da barındırılan web sitelerinde sınırsız ve ücretsiz destek sağlanmaktadır.

Linux sunucumuz, Türkiye'nin en iyi datacenterlarından biri olan NETINTERNET tarafından barındırılmaktadır.