Web Sitesi Zorunluluğu

Web Sitesi Zorunluluğu

Şirketlere Web Sitesi zorunluluğu!

Web sitesi zorunluluğu Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 14 Şubat 2011 tarihli 27846 sayılı kanunu ile zorunlu hale getirilmiştir. 
Sadece sermaye şirketleri bu uygulama içerisindedir. Kanuna göre sermaye şirketleri ise; anonim şirketleri, limited şirketleri ve sermayesi paylarla bölünmüş komandit şirketlerdir. Kanunun amacı , bir web sitesinin herkesin her yerden kolayca erişebildiği bir veri ortamı olmasından dolayı şirketler hakkında bilgi takibinin yapılabilir duruma getirilmesidir. Yasaya uymayarak site yaptırmayan ya da eksik bilgiler içeren site yaptıran firma sahiplerine, tüm ortaklarına ve müdürlerine 6 aya kadar hapis ve para cezaları uygulanacaktır.

6102 Sayılı Yeni Türk Ticaret Kanununa Uygun Web Sitesi

1-) Nedir?
Yeni Türk Ticaret Kanununa göre Sermaye Şirketlerinin internet sitesi oluşturmalarını veya mevcut internet sitesinin bir bölümünü “bilgi toplumu hizmetlerine” uyarlamaları gerektiğini belirten kanundur. Buradaki uyarlama ile anlatılmak istenen her şirketin bazı bilgilerini, dokümanlarını ve duyurularını internet (web) sitesinin belli bir kısmında yayınlaması gerektiğidir.

2-) Kimleri Kapsıyor?
Kanunun internet sitesi ile ilgili olan kısımı, bütün sermaye şirketlerini kapsıyor. Burada sermaye şirketlerinden kasıt; Limited, Anonim ve Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirketler. Bu şirket tanımlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3-) Kanun neden böyle bir zorunluluk getiriyor?
Kanunun, şirketlerin web siteleri oluşturmasını istemesindeki amaç, şeffaflık ilkesi gereği açıklanması gerekli görülen bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmasını sağlamak.

Bu anlamda ZEMTA BİLİŞİM gerek kanuna uygun, gerekse sektöre veya size özel bir web sitesinin yapımında 10 yıllık internaktif uygulamalardaki tecrübesi ile yanınızda.

Paylaş